XXIX Międzynarodowa Konferencja Naukowa, pt. „Rola pielęgniarki w opiece nad pacjentem z Pląsawicą Huntingtona”

W dniu 30 września 2022 roku w Auli Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie przy ul. 1 Maja 40 odbyła się XXIX Międzynarodowa Konferencja Naukowa, pt. „Rola pielęgniarki w opiece nad pacjentem z Pląsawicą Huntingtona”. Została ona zainicjowana przez studentów Wyższej Szkoły Zarządzania
w Częstochowie i zrealizowana przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Choroby Huntingtona. Przedstawicielem Stowarzyszenia była Pani Prezes Danuta Lis, która przybliżyła działalność organizacji na rzecz osób chorujących na Pląsawicę Huntingtona. Ważnym elementem konferencji były wystąpienia Studentek Wyższej Szkoły Zarządzania. Pani Anna Pogoda oraz Alicja Morga wygłosiły pełną wzruszeń prelekcję jak wyglądała diagnoza, leczenie i walka o zdrowie ich mamy. Po prelekcji odbyło się uroczyste czepkowanie studentów pielęgniarstwa. Uroczystość poprzedziło odśpiewanie Hymnu Pielęgniarek. Na scenę zostały zaproszone grupy studentów, które otrzymywały atrybut pielęgniarski w postaci czepka. Całość złączyło złożenie przysięgi przez studentów. Po uroczystym czepkowaniu nastąpiło wręczenie przez Panią Rektor dr inż. Joannę Wojtyrę absolwentowi Uczelni Brązowego Krzyża Zasługi za wkład w rozwój polskiej nauki. Dalsze wykłady odbyły się w języku angielskim; swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. prof. Jimmy Pollard ze Stanów Zjednoczonych oraz zawodowy pielęgniarz psychiatryczny Mike Wooldridge z Wielkiej Brytanii, którzy przybliżyli istotę choroby, jej pochodzenie, objawy; zastosowali również krótkie ćwiczenia praktyczne, aby można było przekonać się, z czym zmagają się chorzy.

Choroba Huntingtona – pląsawica Huntingtona HD (Huntington’s disease) – taniec św. Wita – to dziedziczna choroba mózgu, powodująca obumieranie neuronów w mózgu. W miarę obumierania komórek mózgu, osoby z chorobą Huntingtona tracą możliwość kontrolowania ruchów i emocji, przypominania sobie ostatnich zdarzeń oraz podejmowania decyzji. Choroba prowadzi do niepełnosprawności i śmierci.

Choroba Huntingtona jest uwarunkowana genetycznie. Ryzyko jej dziedziczenia jest takie samo dla mężczyzn i kobiet.

Objawy choroby Huntingtona pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 30. i 45. rokiem życia, jednak choroba może ujawniać się nawet u 5-letnich dzieci, jak również u dorosłych po 70. roku życia.

W chorobie Huntingtona opisuje się trzy główne typy objawów:

  1. objawy fizykalne, takie jak ruchy mimowolne i nieporadność ruchowa,

  2. objawy emocjonalne, jak depresja, drażliwość oraz skłonność do natręctw,

  3. zaburzenia poznawcze, takie jak utrata zdolności zapamiętywania, niemożność skupienia uwagi oraz trudności w podejmowaniu decyzji.

Istnieje duża różnorodność objawów choroby i nie u wszystkich występują one w takim samym stopniu nasilenia.

Konferencję zakończyła swoim wystąpieniem Dziekan Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie –
dr n. o zdr. Krystyna Mizerska, przypominając o najważniejszych zasadach postępowania pielęgniarki w opiece nad pacjentami z Pląsawicą Huntingtona, w poszanowaniu godności pacjenta.

Wydarzenie to skierowane było do środowiska medycznego oraz wszystkich osób zainteresowanych tą jednostką chorobową.

   

 



Powrót
WhatsApp
Telegram
Skype
Messenger
Viber
Email
Skip to content