HIV i HCV

UDZIAŁ W PRELEKCJACH JEST BEZPŁATNY!

Serdecznie zapraszamy na IX prelekcję w ramach kampanii społecznej „Wiedza ratuje życie” dotyczącą profilaktyki HIV i HCV.

Pomimo wielu badań naukowych, do dnia dzisiejszego nie wynaleziono szczepionki, która zapobiegałaby zakażeniom HIV. Zatem profilaktyka i edukacja, pozostają na całym świecie sprawą priorytetową i wymagającą szczególnej uwagi. Od pewnego czasu nie stosuje się już pojęcia „grupy ryzyka”, okazało się ono nietrafne. O możliwości zakażenia decydują tzw. ryzykowne zachowania a nie przynależność do określonej grupy. Ogólnie mówi się, że tylko unikanie „ryzykownych zachowań” może zapobiec zakażeniu wirusem (HIV).

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zakażeni HCV stanowią 1,5 % ludności Polski, tj. około 750 000 osób. Analiza sytuacji epidemiologicznej w Polsce pokazuje, że oficjalnie zgłoszone przypadki stanowią jedynie 30-40% rzeczywistych zachorowań. Brak jest skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi HCV, natomiast wczesne wykrycie i leczenie zakażenia u około 70% pacjentów likwiduje zagrożenia wynikające z infekcji HCV. Ponieważ wirus HCV znany jest dopiero od 1989 roku, a dokładne badania na jego obecność wśród dawców krwi wykonuje się powszechnie dopiero od połowy 1992 roku, wszyscy ci, którzy mieli przed rokiem 1993 wykonaną transfuzję krwi, powinni się przebadać na obecność przeciwciał HCV ! Takie badanie może uratować życie.

Podczas spotkania dowiesz się:

  • Jakie są zachowania ryzykowne zwiększające ryzyko zarażenia HIV,
  • Jak zminimalizować ryzyko zakażenia HIV,
  • Kto i gdzie powinien wykonać badania na obecność wirusa HIV,
  • O faktach i mitach dotyczących zakażeń wirusem HIV i HCV,
  • Jak zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem HCV,
  • Gdzie wykonać badania na obecność wirusa HCV

Termin: listopad 2013

  • godz. 12:00 (prelekcja dla szkół ponadgimnazjalnych - szkoły chcące wziąć udział w prelekcji proszone są o wcześniejsze zgłaszanie grup. pod num. tel. 34 368 33 90 e-mail:biurokarier@wsz.edu.pl)
  • godz. 16:00 (dla wszystkich zainteresowanych tematyką bez wcześniejszych zapisów)

Miejsce: Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie

ul. 1 Maja 40
Aula im. prof. Jerzego Dietla

Dodatkowe informacje